PARTNEŘI


Kategorie: Novinky, Archiv článků

Ruská nadvláda je u konce. Evropský pohár ve snowboardingu přinesl vavříny Němcům a Rakušankám.

Ruská nadvláda je u konce. Evropský pohár ve snowboardingu přinesl vavříny Němcům a Rakušankám.Zatímco loňský FIS Evropský pohár v paralelním slalomu v kategorii mužů zcela ovládli ruští jezdci, letos se jim na náročném svahu mariánskolázeňského skiareálu tolik nedařilo. V dramatickém finále sobotního závodu kategorie mužů bodovali Němci a Rakušané. Z prvního místa se může radovat Daniel Weis, který ve finále porazil favorizovaného Alexandera Payera z Rakouska. Zatímco Payer drží v průběžném pořadí hodnocení Evropského poháru 1. místo, německý závodník je až na 19. příčce a výsledek z Mariánských Lázní tak pro něj bude znamenat vítané bodové polepšení. Bronz si z Mariánských Lázní odvezl Johann Stefaner z Rakouska.


V kategorii žen zvítězila Maria Sitzenfrei, které příkrý svah s tvrdým sněhem vyhovoval viditelně nejvíce. Už v kvalifikaci totiž dosáhla nejlepších výsledků mezi soupeřkami a roli favoritky závodu ve finálových vyřazovacích jízdách jednoznačně ustála. Maria Sitzenfrei v současné době prožívá svou nejlepší dosavadní sezónu, v Evropském poháru je na průběžném 7. místě a v Mariánských Lázních dosáhla na zlato ve významném evropském závodě poprvé po dvou letech. „Bylo to samozřejmě těsné a svah byl dost dynamický,“ usmívala se po vyhlášení výsledků rakouská reprezentantka.


Na úspěch domácích čekali marně fanoušci v mariánskolázeňském skiareálu. Přihlášení jezdci nepostoupili z kvalifikace a ve finálových vyřazovacích bojích tak mohli sledovat „pouze“ čistě mezinárodní klání. Česká „špička“ se letos FIS Evropského poháru v Mariánských Lázních neúčastnila. Kvůli přesunu termínu z důvodu nepřízně počasí totiž termín Evropského poháru kolidoval s jejich přípravou na Světový pohár v ruském Soči. Právě ten je „generálkou“ na olympiádu, takže si málokdo nechá ujít příležitost poznat co nejdetailněji tamní svah.


Evropský pohár v Mariánských Lázních je z mnoha důvodů jedinečnou sportovní událostí. Pro lázeňský skiareál jde o jednu z mála příležitostí ukázat své kvality v mezinárodně prestižní akci. Jezdci zase oceňují dostupnost areálu. „Jde o jeden z mála závodů v paralelním slalomu ve snowboardingu, u kterého je svah v podstatě ve městě,“ vysvětlil manažer úseku snowboardingu Svazu lyžařů ČR Miroslav Schimmer, který závod organizoval. „To znamená, že si závodníci mohou po skončení dramatických závodů v klidu vydechnout v příjemném prostředí lázeňského města. A samozřejmě svah naláká více diváků, kteří mohou přijet z města hromadnou dopravou,“ uzavřel organizátor.


Pokračování snowboardového klání přijde v neděli, kdy se v Mariánských Lázních pojede druhý závod Evropského poháru. Jeho harmonogram je shodný se sobotním dnem – kvalifikace tedy startují v 9:30, finále začne ve 13 hodin.

Výsledky – kategorie MUŽI
1. Daniel Weis – Německo
2. Alexander Payer – Rakousko
3. Johann Stefaner – Rakousko
4. Daniel Hoerig – Německo
Výsledky – kategorie ŽENY
1. Maria Sitzenfrei – Rakousko
2. Ladina Jenny – Švýcarsko
3. Natalia Soboleva – Rusko
4. Aleksandra Krol – Polsko

print Formát pro tisk